Ultimátní metastudie o metaversu. Co od toho očekávají nejchytřejší lidé světa?

Jediný článek o metaversu, který potřebujete číst

English version: The ultimate metaverse metastudy

Autor: Jan Strmiska

Nejdříve propaganda. Dne 17. února proběhla v Praze konference Creative Talks na téma byznysových příležitostí v metaversu. Vystoupilo na ní 5 hostů z různých oborů (od AI po matematiku a ekonomii) a pokusilo se věci přijít blíže na kloub. Jak moc je metaverse pouhý hype? A jak se na novou budoucnost nejlépe připravit?

Upozornění: tento článek je úvodní metastudií a názorem autora s odkazy na různé informační zdroje. Nevyjadřuje názory účastníků konference Creative Talks. Pokud o tématu už něco víte, první dva bloky přeskočte.

English here: The ultimate metaverse metastudy. What are the smartest people in the world thinking?

Co je to metaverse

Ne, to není ta věc, co loni ohlásila Meta/Facebook. Ti to jen zpropagovali. Název vychází ze skvělé knihy spisovatele a absolventa MIT Neala Stephensona Sníh (Snow Crash). Neexistuje na to ale zatím jasná definice. Možná i proto, že jde zatím jen o směs vizí, snů a futuristických manipulací Big Tech firem, které v tom vidí novou iteraci internetu. Není ještě ani vůbec jisté, že něco takového vznikne. Základní představa zatím je, že to bude sociální síť, jen v lepším grafickém 3D provedení. Něco jako dnes už nemoderní pojem virtuální reality, kde ale budou účastníci propojeni sociálními sítěmi nové generace. Ať už pomocí různých VR setů, nebo jen přes 2D klasické obrazovky. Nemusí totiž jít o vyloženě 3D prostředí, a dokonce nemusí jít ani o propojení sítí. Je v tom prostě zmatek. Tuto terminologickou neukotvenost hezky rozebírá Adi Robertsonová v článku pro The Verge.

Mezi nejtypičtější kulturní vzory patří film Ready Player One podle knihy Ernesta Clinea, série Matrix a zmíněná kniha Snow Crash. Mimochodem, všechno jsou to šílené dystopie, kde fakt nechcete žít.

Koncept metaversa je ale především blízký hernímu průmyslu. Second Life, Fortnite, Roblox a další, to už jsou dnešní existující (i když předpotopní) varianty. Je dokonce možné, že budoucí metaverse bude v podstatě jen herní prostředí.

To, v čem by ale měla spočívat ta největší změna, je rozmlžení identity. Nebude totiž jasně rozpoznatelná hranice, kdo je kdo a co je co. Avataři nás lidí budou komunikovat s digitálními objekty a také s jinými lidmi. Ale také s uměle vytvářenými bytostmi. Na rozdíl od lidí jich ale AI bude moci vytvářet v podstatě nekonečné množství. Takže opravdu každý můžeme mít svůj vlastní Matrix a být obklopeni světem na míru. A ani o tom nemusíme vědět. Jestli to bude ráj, nebo peklo, toť právě otázka úhlu pohledu.

Čím se metaverse liší od Webu 3.0?

Ano, je tu ještě ta věc s vlastnictvím, blockchainem a NFT. Většině lidí pojmy Web 3.0 a metaverse splývají. Web 1.0 byl start webu v době milénia (někdy kolem 1990 až 2005). Několik málo lidí vytvářelo obsah pro drtivou většinu. Náš dnešní Web 2.0 funguje na uživatelsky vytvářeném obsahu — typicky sociální sítě. Data ale vlastní jen několik entit. Vlastnická práva webu třetí generace (Web 3.0 nebo W3) by měla být decentralizována díky blockchainu podobně jako bitcoin. xxx

Rozdíl mezi W3 a metaversem hlouběji, ale srozumitelně popisuje novinářka Kristin Houserová pro Freethink. Oba přístupy se označují za internet budoucnosti, ale každý funguje jinak. Zatímco Web 3.0 je hlavně o tom, kdo bude vlastnit a ovládat internet zítřka, koncept metaversa se soustředí na to, jakou formou budou uživatelé internet prožívat. Takže pokud se svět metaversa naplní, může být centralizovaný (stejně jako Web 2.0), decentralizovaný (jako Web 3.0), nebo kombinace obojího. Ve všech případech ale platí, že jak říká Andrew Hayward pro Decrypt, půjde o svět poháněný NFT (tedy unikátními tokeny).

Metaverse pro průmysl bude skvělý

Nejdřív vesele. Technologie metaversa je rozhodně skvělou příležitostí pro průmysl. Venture Beat popisuje různé formy simulací tak, jak se už dnes používají při stavbě letadel i pro technologii Digital Twins (simulace a analýza výrobního a obchodního procesu). Nvidia pro toto otevírá celou novou platformu Omniverse, která by se mohla stát novým průmyslovým standardem. Více i tady o tomto metaversu pro inženýry. Podobně chce zase Microsoft zacílit na kancelářské aplikace. V nová pracovní místa zase doufá Business Insider.

Metaverse změní i tak nečekané průmysly, jako je ten potravinářský. Souvisí to s už probíhající digitalizací. Ostatně první transakce za bitcoin byla koupě pizzy, kdy Laszlo Hanyecz 22. května 2010 koupil 2 pizzy za dnes neuvěřitelných 10 000 BTC (Dnes se tento den slaví jako Bitcoin Pizza Day). Technologické platformy totiž přebírají vztah se zákazníkem, což ale dokáže zdražit cenu jídla až o 90 %. Skvělý článek o možnostech food industry si přečtěte od Base Roose. Změní se způsob rezervování jídla, objednávání, prezentace a může přijít i umocnění zážitku ze samotného konzumování.

Top metaverse platformy v roce 2022. Na čem vydělat?

Samozřejmě nejvíc se očekává od Meta, Google a Apple. To už jsme ale u čistých fantazií. Chvilku odsuneme snění o budoucnosti. Jaká je situace už dnes? Momentálně hlavními hráči opravdu fungujících světů jsou Decentraland, Somnium Space a Sandbox. Zatím je to všechno na stejné brdo. Decentraland je nejstarší, ale nemá ještě VR prostředí. Všechny zmíněné světy jako o život prodávají virtuální pozemky, které zase jako o život nakupují fanoušci a firmy. Uživatelé se tam tak nějak bezcílně poflakují a občas si zahrají nějakou hru nebo plní úkol, jehož cílem je většinou vydělat místní měnu.

Další liga je Animal Crossing, Discord, Fortnite, Topia nebo Roblox. A v závěsu je ale i tradiční korporát. Ten většinou nestaví vlastní platformy, ale vsází na různé koně. Například Nike si postavila Nikeland na platformě Roblox. Podobně H&M, Chipotle, Vans nebo Hyundai. Více info česky třeba zde.

Tady je přehled nejzajímavějších měn různých metasvětů. Hero (od společnosti Meta Hero), Blok (Bloktopia), Epik (Epik Prime), Atlas (Star Atlas), RFOX (Red Fox). Znova: všechno je to zatím jen o penězích a zlatokopecké horečce. Nikdo neví, co z toho bude, ale co kdyby a my tam budeme chybět? To si žádná globální firma dnes nemůže dovolit risknout.

Pokud jsme u byznysu, tady je hezká analýza od Jima Cramera na CNBC: jaké firmy na tomto technologickém postupu mohou vydělat, a do kterých tedy není špatné investovat. Samozřejmě jde o výrobce grafických karet a čipů jako SMIC, TSMC, UMC, Intel, Samsung. A především Nvidia, která se může stát největším vítězem celého byznysu. Zvlášť pokud vyhraje její zespoda budovaný princip ekosystému Omniverse oproti direktivnímu kontrolovanému přístupu ve stylu Meta.

Samozřejmě do toho šlape i Čína, která ale současně varuje, že je trh přehřátý. Čínská města ale už mají sdružení pro metaverse, kde chtějí vytvářet své kopie. Baidu otevřelo verzi pro vývojáře a svůj svět chce mít za 5 let pro veřejnost. To zní realističtěji než šílenství Meta.

Za zmínku stojí, že podle Intelu bude potřeba 1000× větší výkon přístrojů a potrvá ještě desítky let, než se něco podobného uskuteční.

Mimochodem Číňané jsou alergičtí na pojem metaverse, a tak ByteDance (majitel sítě TikTok) představil síť Paidui Dao („Ostrov večírků“), která splňuje vše, co se obecně počítá za metaverse, ale podle mluvčího firmy „nemá nic společného s metaverzí“. Ha ha :-).

Skutečný test metaverse

Zajímavý test provedl Ben Klemens pro Wired. Strávil stovky hodin prací ve VR, aby zjistil, jaké jsou skutečné pocity, z čeho se dá spíš zešílet a co je čistě falešné PR. Skvělé je, že pracoviště si můžete nastavit podle libosti a nesedíte v křeči u počítače. Hrozně se na tom píše. Baterka vydrží hodinu, takže jste pořád na nabíječce. Máte znecitlivělé čelo a zmrzačené oči. Pozitivní je naprostý klid a nerušení, ale zase když vystoupíte, čeká vás solidní dezorientace.

Ještě k práci: proč budou pracovní schůzky v metaversu peklo, vysvětluje Allison Berke ze Stanfordu. Virtuální avataři jsou podle něj nepřirození a mezilidskou komunikaci to strašně zhorší. Velice zajímavý text.

Komentář autora článku: podle mých zkušeností jde vyloženě o herní filozofii. Pro mě jako nehráče je takový svět naprosto nepochopitelný. Poflakoval jsem se po Nikelandu, Decentralandu a všech dalších světech, ale absolutně mě to nebavilo a ani jsem nevěděl, co dělat. Grafické prostředí vypadá jako hry před 20 lety a všechny akce směřovaly jen k tomu, „něco kupuj“. V tom spočívá veškerá zábava. Vyrůstá tu generace metaspotřebitelů. Kupuj tenisky, jpg mazanice, půdu, hudbu, exkluzivní vstupy někam, lepší pneumatiky na auto, patche do hry… vše nehmotné, a přesto totálně materialistické. Smysl téhle věci je víc nakupovat.

Jak říkají Adi Robertson a Jay Peters pro The Verge: neměli jsme v 00. letech celý metaverzní humbuk kolem Second Life? A je snad teď něco jinak? Promění se metaverse jen v další formu reklamy, jako se to stalo se sociálními sítěmi?

Update: Jsou tu další i vysoce kritické hlasy. Phil Libin, zakladatel Evernote vyzkoušel Horizon Workrooms (produkt, který nyní v betaverzi Meta uvolnila pro americký trh) a říká, že celá vize Facebooku je nekreativní a od začátku špatná. Tvrdí, že je to mnohem větší hrůza než čekal a používat to je snesitelné sotva na pár minut. Humbuk kolem meta srovnává s komunistickou propagandou v Sovětském svazu.

Nebezpečí elfů a agentů

Pozor, nejnebezpečnější technologie v metavesmíru bude podle Louise Rosenberga AI. Po přečtení jeho skvělého článku na Tech Crunch si už nedovedu představit, že by to snad mohlo dopadnout ještě jinak 🙈. Ve zkratce jde o to, že AI bude vytvářet v reálném čase virtuální postavy, které budou kustomizované přesně podle našich profilů tak, abychom s nimi co nejvíc souzněli. A budou nám našeptávat a manipulovat s námi, ať už politicky, nebo marketingově. Nebudeme mít šanci odhalit, co je pravda a co je překroucené a jestli je ta bytost reálný člověk, nebo ne. A jestli se mnou chce jen diskutovat o pivu, jak to na první pohled vypadá, nebo je to zrovna část skládačky tisíců na sebe navazujících drobných prvků, které mě nakonec posunou u voleb. Dnešní sociální sítě, deep fake a hoaxy budou proti tomu primitivně prostoduché.

Opravdu to bude decentralizace? Spíš chaos nebo diktatura

Co se týká přínosu, střetává se technooptimistická vize (korporátu a geeků) se strachem ze zotročení. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey tvrdí, že decentralizovanější internet nemusí nutně zvýšit moc uživatelů tak, jak to předpovídají zastánci W3. Jen tuto moc odebere big tech firmám a přesune ji do rukou investorů rizikového kapitálu, kteří dnes investují do blockchainových aplikací. Dorsey říká, že lidé korporacím nikdy neuniknou: „V konečném důsledku jde o centralizovanou entitu s jinou nálepkou.

Ostatně i decentralizované technologie nefungují „buď a nebo“. Tady je rozhovor se spoluzakladatelem Polygonu Sandeepem Nailwalem vysvětlující, že existují různé úrovně decentralizace. Mimochodem Polygon by se rád stal páteří decentralizovaného světa, něco jako AWS pro W3. To nesmrdí centralizací? 🤣

Jsou tu i jiné kontroverze: hrozí také samozřejmě tragédie typu babylonské věže, popsaném právě v románu Snow Crash. Tedy to, že nakonec bude mít každá korporace a každý jedinec svůj vlastní metaverse/stát, který nebude kompatibilní s těmi ostatními, a vše se rozpadne do chaosu korporátních vesmírů a nekonečného počtu blockchainů.

A nebo se trh naopak konsoliduje do jednoho či několika silných hráčů. Pak tu máme celoplanetární diktaturu, jakou svět nezažil. Ani dnešní státy nemají tak neomezenou kontrolu nad svými zákazníky/občany. Představte si platformu, kde žijete a pracujete uzavřeni ve VR, pod plnou informační kontrolou poskytovatele, bez práva voleb a s neveřejným fluidním právním řádem „pravidel komunity“, kde neexistují soudy.

Na druhou stranu je to skvělé pro byznys — ale jen pokud jste majitel platformy. Právě proto teď všichni velcí i malí hráči tak horečně chtějí prosadit to svoje řešení. Možná se nalézáme právě v kritickém momentu dějin, kdy se láme chleba na desetiletí dopředu. A proto i cena za dnešní účast v metaversu není důležitá. Jde o zítřejší přežití.

Update: O tom, jak se EU snaží regulovat DeFi (decentralizované finance) a jak moc je to vůbec možné, si přečtěte analýzu od Thibaulta Verbiesta. Podobně zde o NFT regulaci.

Zatím chybí globální standardy

To, že žijeme v přechodovém období, dokazuje i nezralost technologie. Zatím chybí globální standardy. Když si svou virtuální košili a tenisky (skiny) nebo třeba zákrok plastické chirurgie koupím v jednom světě, nemohu si to přenést do jiného. Dokonce ani nemohu hladce prostoupit jinam. Musím se nejdřív odpojit do reality. Což je mimochodem docela nepříjemný šok a traumatický zážitek. Nejspíš už brzo léčba tohoto přechodu meta/realita může být hlavní práce psychologů, stejně jako dnes jede na běžícím pásu předepisování Lexaurinu.

Neexistují ale zatím ani věci jako cyber policie, takže už nyní dochází k prvnímu obtěžování, které nemá kdo řešit.

Hlavní problém aplikací postavených na W3 a částečně i metaversa je ale zatím šíleně složité UX/UI. Dokud to nebude tak jednoduché jako dnešní web, u masové populace to nemá šanci. Jako ukázka je tady popis „jednoduchého“ vytvoření chytré smlouvy (smart contract), což má být základní operace nového W3 světa, slibující „za nižších nákladů poskytovat větší bezpečnost a vymahatelnost než klasické právo“” Když to rozkliknete, hned vidíte, že to je zatím hračka pro ajťáky a korporace.

Mimochodem podobně jako machine learning. Neuronovou síť si živnostník pro zlepšení produktivity zatím nepostaví. Ale velké firmy ano. A ty budou bohatnout. Proto byznys rada: pokud věříte úspěchu metaversa a můžete se s někým obřím spojit nebo se nechat koupit, moc nečekejte.

Posílení korpokracie

Z předchozích řádků už to dost vyplývá, takže jen několik postřehů. Proč vlastně Meta/FB přichází s propagací konceptu metaversa? Je to proto, že se pokouší uniknout ze závislosti na světě Google a Apple. Jejich mobilní zákazníci (tedy většina) přichází výhradně přes Android/iOS. Což snižuje zisky i kontrolu. Pokud se povede projekt metaversa, Meta by vynechala prostředníky a zákazníky by napojovala do svého světa napřímo. Totální kontrola i zisk. O to tu běží. Tady podobné závěry, ke kterým došel The Verge. Ostatně Meta se už (zase) podle Business Insideru vyšetřuje kvůli monopolním praktikám, ale teď už se týkají VR. Taky staví největší superpočítač na světě, především proto, aby mohla cenzurovat obsah.

Apple samozřejmě mlčí, ale podle úniků jeho cílem je spojit virtuální a rozšířenou realitu. Ostatně iPhone má některé prvky implementované už nyní, ale specifické brýle/headset se předpokládají pro rok 2023. Alespoň podle Bloombergu. Super přehled aktuálních headsetů je tady na Tech Crunch. Wired upozorňuje, že když už si to koupíte, dobře se na tom kouká na filmy.

Tradiční firmy mimo Big Tech se snaží alespoň urvat nějaké patenty, i když nikdo neví, jestli by jim to v „decentralizovaném“ prostředí k něčemu bylo. Wallmart jich má 7. Patenty nakupuje i Nike. Ta se nikdy nebála vyzbrojit právníky. Navíc skupují i firmy jako RTFKT a jejich továrny na virtuální NFT zboží se rozjíždějí naplno. A Deloitte vydala alespoň tiskovou zprávu. :-)

Zajímavá analýza o tom, že vyhrají jen ti největší, je na Gulf News. Účast v metaversu se totiž značkám prodraží. Za zvýšené náklady by měly mít i vyšší zisky. Jenže když už tam budou všichni, zvýší se jen práh otupělosti a pozice na trhu bude v nejlepším případě stejná jako dnes. Nevyhraje nikdo, jen platformy, které budou dramaticky konsolidovat mediální bohatství. Trh digitálních influencerů se naprosto rozmělní a budou fungovat jako jepice. Nikdo nebude slavnější déle než několik dní.

Update: Modernější pojem než korpokracie, je platformová ekonomika. Princip je ale stejný, největší hráč bere všechno.

Bude to ráj dětí a důchodců

Metaverse nebude jen hříčka pro dospívající a děti. To je jen přechodné stádium. Až se to stabilizuje a nepůjde už o módní hračku, bude to ideální věc pro děti a důchodce. Herní byznys a nepohyblivost. Dvě domény, pro které se to skvěle hodí. Obě skupiny mají z principu limitované možnosti vycházek, i když každá skupina jinak. Možná bude nakonec metaverse ideální sítí pro důchodce, kteří na ní budou znova prožívat zážitky, které jim těla už neumožňují. Ale propadnout tomu může samozřejmě kdokoli. Protože skutečný život „je příliš nebezpečný“. To vidíme dnes v době covidu. Žití v metasvětě může mít časem podobné projevy jako závislost na heroinu. Rachetičtí, zpomalení lidé, kteří bez své VR sady neprojevují vůli k životu. Nový normál. Business Insider varuje, že to může být esence toho nejhoršího z našeho světa. Enterpreneur naopak doufá, že to bude ráj pro kreativce.

NFT není umění

Několikrát jsme se toho dotkli, NFT by mělo metaverse napájet — respektive umožnit jeho hlavní „právní“ základ a taktéž i měny/tokeny. Takže pár postřehů k tomu.

Upozorňujeme na skvělou reportáž Ginevry Davis na Palladiu z návštěvy top akce v New Yorku, kde zjistíte, jak uvažují lidé kupující nejdražší kousky NFT. Telegraficky: „Boom NFT není o umění nebo vlastnictví. Jde o útěk.“ „NFT je energie, která se vyplýtvá k zajištění digitálního nedostatku.“ „Budeme potřebovat oblečení pro metavesmír.“ „NFT jsou v zásadě investicí do metavesmíru.“ Sami majitelé o svých sbírkách říkají: „NFT není umění, byla by urážka skutečného umění považovat to za umění. Nemá to ani žádnou fyzickou ani praktickou hodnotu. Je to nové bratrstvo.“

Neustále se také opakuje pojem KOMUNITA, tedy vlastně elitářství. Je to taky reakce na nedostatek jedinečnosti v dnešní společnosti. Jsou to lidé, kteří hromadí NFT brak a doufají, že brzy budou mít nablýskaná auta a třpytivé nemovitosti „tam někde jinde“.

Autorka to celé hodnotí slovy: „V komunitě NFT jsme svědky toho, že je tu generace, která je tak odcizená, tak hluboce nenaplněná, že uvažuje o úplném opuštění fyzického světa. Metaverze je alespoň něco nového — možná tam někde mohou být ti lidé bohatí nebo důležití.

Tahle generace tak sní o tom, že „lidstvo se blíží k singularitě, kde se naše digitální já (verze nás samých v metavesmíru) stane pro nás důležitější než naše fyzické já“. Nebudeme mít pak problém utrácet za digitální aktiva, protože budou důležitější než ty hmotná. Rozdíl je ale v tom, že v digitálním světě neexistuje přirozený nedostatek. Veškerý nedostatek v této metaverzní ekonomice musí být vnucován, proti povaze média, s velkým úsilím a náklady na energii.

Ostatně není rozhodně osamocený názor, že NFT je jen pyramidová hra. Navíc zabalená špínou zbytečného spalování energie.

Zlepší se autorská práva?

Zlepší metaverse vlastnické vztahy a autorská práva, jak se slibuje? Ne, klidně to může být naopak. The Guardian referuje o totálním chaosu a krádežích identity autorů už dnes. Problém je v tom, že zápis do blockchainu je sice možná téměř neprolomitelný, ale vyhrává ten, kdo ho první provede. Jsou spousty umělců, jejichž identitu si nárokuje kdokoli, kdo jde zrovna okolo.

Podle NBC způsobily NFT novou vlnu pirátství.

Autorská práva se mohou stát noční můrou i u objektů, které se budou v multiversu vyskytovat. Dokonce i když jde jen o open source. Útržek zvuku, barvy, objektu, předmět, jaký si koupíte pro svého avatara… je ta kabelka opravdu Dior? A koho to zajímá? Ale co copyright algoritmů? Tenhle svět bude šíleně složitý.

A ani Web3 vůbec neřeší problém reklamy, médií a autorských honorářů.

Ono totiž zatímco torrenty byly kdysi o ignorování vlastnických práv a osvobozeni se, NFT je přesný opak. Je to o centralizaci autorských práv a o maximalizaci autorské ochrany. Autor ale už není primárně ten, kdo něco vytvoří, ale ten, kdo to první zobchoduje.

Update: Vysoce dominantní tržiště OpenSea dokonce samo prohlásilo, že více než 80% NFT vytvořených jejich bezplatným nástrojem, je kradených nebo podvod.

A jak to bude vlastně s pornem?

Autoři největších sex portálů se podle analýzy SexTech Guide obávají, že pokud se svět Meta (mj. výrobce brýlí Oculus) stane dominantním, nebudou v něm legální dokonce ani bradavky. Přitom porno je podle Daniela Abramoviche, generálního ředitele úspěšného portálu VR Bangers, jedním z hlavních důvodů, proč se dnes lidé zajímají o VR. Je pravděpodobné, že budou muset lidé utíkat do nějakých uzavřených ghett, kde bude možné svobodnější chování. A to samé ale platí pro politické názory. Pokud svět ovládne progresivistický Big Tech, proč by do svého světa pouštěl nepohodlné názory? Zabanování Donalda Trumpa bude směšně primitivní forma cenzury.

Nakonec to bude fajn

Coin Telegraph popisuje, že to, co tu kritizujeme, se změní. Doufá, že jde zatím o první fázi. Špatné projekty selžou a nakonec vyhrají ty správné. A že směr je v pořádku. I když se nám to nezdá, TikTok je prostě demokratičtější než HBO. Jestli je lepší, to je jiná otázka. :-) A filozof David Chalmers pro The Guardian říká: smiř se s tím. Virtuální realita je nová realita. A prostě to přijde.

Bonusové otázky:

Kdo bude chtít platit za služby, které dnes „zdarma“ dělají korporace?

Datová centra, AI, všechny ty služby od YouTube, přes mapy až po komunikační nástroje. Financované dnes tím, že firmy vlastní moje data. Protože pokud metaversa vytvoří a zaplatí firmy, budeme pak na nich v ještě větší závislosti (jak o tom sní Zuckerberg, Apple i Google). Jiná varianta je už jen to, že budou muset být ve W3 všechny služby placené. Ale lidé se přece v historii vždy raději vzdali svého soukromí, než aby něco platili.

Bude muset přijít volební právo v AI?

Jestliže bude AI ovládat metaverse, budeme mít i volby, kde si ji budeme vybírat? Nebo budeme spíš vlastnictvím majitelů metavers? Protože to pak nebudou demokratické světy, ale diktatury. Vrací se naše výdobytky lidských práv o tisíc let zpět?

O autorovi: Jan Strmiska založil a dělal šéfredaktora české edice časopisu T3: Tomorrow’s Technology Today. Později 13 let psal pro časopis Maxim a nyní pracuje ve venture builderu Creative Dock.

Unlisted

--

--

We create new products by building & scaling them on top of big companies' existing assets. With the aim to increase the value of clients. Creativedock.com

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Creative Dock Corporate Venture Builder

Creative Dock Corporate Venture Builder

97 Followers

We create new products by building & scaling them on top of big companies' existing assets. With the aim to increase the value of clients. Creativedock.com