Proč jsme nejúspěšnější eHealth v Maďarsku?

Zoltan Kaprinay, CEO Creative Dock Hungary a spoluzakladatel DOKIO.hu

Text & Foto: Jan Strmiska

Dokio je momentálně váš hlavní projekt?

Ano, máme už 50 000 registrovaných uživatelů, máme deset klinik, a nejvíc se mi líbí to, že na tom neustále něco vymýšlíme a posouváme to dopředu. Během covidu se totiž nezměnilo nic tolik jako eHealth. A nám to časově vyšlo tak, že jsme náš byznysplán udělali ještě v době, kdy covid ještě neexistoval, ale když jsme Dokio začali realizovat, už jel na plné pecky.

Popiš mi, co je to Dokio.

Principiálně je to to samé jako Booking.com, jen se neobjednáváš do hotelů, ale k soukromým lékařům.

Takže je to jen rezervační systém?

Víc než jen to. Má to dvě části. Zaprvé ta rezervace. Chceš si rezervovat termín u lékaře, který léčí uši, a náš systém ti ukáže všechny lékaře přes uši (ORL). Ale nejen všechna místa, ale i všechny jejich volné termíny. A můžeš si třídit, kdo je k tobě nejblíž, kdo je nejlevnější nebo kdo tě může nejdřív vzít. Jsme propojeni přímo do API jednotlivých klinik, takže hned, jak si u nás uděláš rezervaci, je to zařízené. Už nemusíš nic řešit.

A ta druhá věc?

To je symptom checker. Bolí tě ucho. Ale to může znamenat cokoli. Může to být ušní problém, ale i spousta jiných věcí. A na to, abychom zjistili, za kterým doktorem tě máme poslat, máme systém využívající machine learning.

To je nějaký dotazník?

Ne, nic tak primitivního. Do naší databáze se už vložilo 7 milionů vzorových lékařských případů. Je to polský startup, který jsme integrovali do našeho řešení. A ten systém se stále zlepšuje a učí. Snaží se odhadnout, co ti přesně je. Systém ti dává různé otázky, podobně jako lékař, a na základě odpovědí postupně upřesňuje tvoji diagnózu. No a výsledkem je to, že ti nakonec doporučí vhodné lékaře a k tomu, kterého si vybereš, tě okamžitě objedná.

A jakým způsobem to komunikuje? Je tam nějaký chatbot?

Ne, přistupovali jsme k tomu naopak vizuálně. Ani já neumím správně popsat jednotlivé části těla. (smích) Máme tam obrázek lidského těla a ty ukazuješ, kde máš problém. A potom dostaneš asi dvacet otázek, u kterých si vybíráš možnosti.

Dokio má rezervační systém fungující v reálném čase.

Většina lidí chce radši telefonovat.

Ta služba je jen pro Maďarsko, nebo ji chcete škálovat dál?

Náš klient (majitel služby) chce zatím Maďarsko. Ale celé rozhraní je mimo maďarštiny od začátku i kompletně anglicky.

Jsou v Maďarsku nějaké podobné konkurenční služby?

Je tam 10 let stará konkurenční firma, přes kterou se můžeš objednat k lékaři. Ale nemají smlouvy s největšími klinikami, plus to není technologicky tak dobře udělané. A nemají ani symptom checking. Jenže jak říkám, my náš produkt stále vyvíjíme a sledujeme trh. Stále ještě je to tak, že 95 % lidí, kteří jdou k lékaři, si nejdřív zavolá někam na recepci a domluví si termín. A tyto klienty chceme získat.

Jak tyto konzervativní klienty chcete přesvědčit?

Největší problém těchto lidí je pracovní doba. Přes víkend jsou zavřené ordinace a všechna ta call centra. Takže my jsme pro tyto konzervativnější klienty otevřeli vlastní call centrum, fungující 7 dní v týdnu od 8 do 20 hodin. A to i přes víkend. Když tam zavoláš, nabídneme ti možnost objednat se nejen k lékařům z kliniky, kam chodíš, ale i ke všem lékařům z 10 nebo 15 dalších klinik. A možná najdeš i něco rychlejšího, bližšího nebo levnějšího, než na co jsi dosud zvyklý.

A celé to call centrum máte jen pro tento typ zákazníků?

Je to pro nás přechodné stadium. Chceme takto získané klienty překonvertovat na online. Oni samozřejmě už teď používají online služby, ale nejsou zvyklí si objednávat lékaře přes portál, automaticky volají. Po rezervaci v našem call centru ale už dostanou i e-mail s potvrzením rezervace.

Méně úplatků, méně státních lékařů

Když chci v ČR ke specializovanému doktorovi, musím jít nejdřív k obvodnímu, ten mi napíše nějaký papír a s tím pak teprve mohu třeba na ORL. Jak to řešíte? Ve vaší appce se tenhle krok přeskakuje.
V Maďarsku to funguje stejně, ale když jdeš k soukromému lékaři, papír nepotřebuješ. Navíc obvodní lékař tě sice může poslat ke specialistovi na pojišťovnu, ale třeba se ti nechce čekat hodiny a půjdeš radši k soukromému lékaři. Takže my obsluhujeme jen soukromý sektor. Neděláme státní zdravotnictví. Navíc v Maďarsku každý, kdo na to má jen trochu peníze, se teď přesouvá k soukromým lékařům. Staví se budovy, kupují polikliniky a celý trh je ve velkých změnách.

Začíná se u vás soukromé zdravotnictví šířit víc než jinde ve východní Evropě?

Ano. Ještě donedávna tu lidé často dávali lékařům peníze bokem. A tak vznikl nový, velice tvrdý zákon proti parasolvenci. Když teď státní lékař vezme úplatek, půjde do vězení. Takže to zafungovalo a úplatky najednou nikdo nedává. Jenže to způsobilo, že je teď k dispozici méně lékařů. Za ty oficiální částky už tolik nespěchají. Když chcete jít k doktorovi, musíte teď čekat déle. Takže jestli ten výkon chcete, stejně musíte něco zaplatit, ale tentokrát legálně, tím, že jdete k lékaři soukromému.

Zahýbal s trhem i covid?

Samozřejmě. Celou dobu to mediálně vypadalo, že zanikly všechny nemoci a je už jen covid. No a ten je pryč a najednou si lidé vzpoměli, že mají taky nějaké jiné choroby. Cena inzerce na Google v kategorii soukromých lékařů stoupla o 147 %. Navíc jen v Budapešti během korony o 11 % stoupla spotřeba léků. Během pandemie jsi nemohl jít k lékaři, takže ti jen něco doporučil nebo napsal na dálku a ty sis to koupil v lékárně.

Co si myslíš o fenoménu „doktor Google“, kdy si lidé na internetu sami hledají diagnózu a vzhledem k tomu, že se vždycky nějaká nemoc najde, si ji sami přivolávají?

Ano, v Maďarsku se mezi lékaři říká: „Neexistuje zdravý člověk, jen málo vyšetřený.“ (smích) Co se toho týká: další věc, kterou má Dokio unikátní, je lékařsky ověřená databáze nemocí. Když lidé hledají na Google, jsou to neověřené informace, babkovské rady vedle hoaxů a seriózních studií. Člověk je třeba pokrývač, napíše něco o tom, jak si vyléčil cukrovku, a najednou se tím lidé řídí. Je to onen user-generated content. A je to někdy opravdu strašné. (smích) No a my jsme poprvé v Maďarsku informace o všech chorobách a všech symptomech spolu s lékaři přeložili do maďarštiny. To do té doby neexistovalo. Protože když máš zlomenou ruku nebo zácpu, existuje pro to sice nějaký bulvární popis, ale neexistoval oficiální text v maďarštině, zaštítěný lékařskou autoritou. A my tuhle naši unikátní databázi využíváme právě v té prvotní diagnostice. Když projdeš naším procesem, klidně ti v našem testu může vyjít, že ti nic není. Nevytváříme uměle pacienty.

Symptome checker nepoužívá jen text, ale i návodné infografiky.

Budete nějak využívat měřicí trackery a čidla?

Ano, ale zatím máme produktový plán tak plný, že máme důležitější věci. Například připravujeme zdravotní kalendář, kdy si dlouhodobě vytváříš plán opakovaných vyšetření.

Jak se k vám dostávají doktoři? Podle čeho je vybíráte?

Děláme smlouvy s celými klinikami. Teď se právě celý trh mění a my jsme to předvídali. Bylo strašně moc jednotlivých lékařů, ale ti už dlouhodobě nepřežijí. Všichni jdou do těch velkých klinik. Trh se konsoliduje, je víc a víc velkých klinik. A s těmi děláme smlouvy my. Ti lékaři se tam někdy mění, ale náš partner je celá klinika. A s tím také souvisí to, že máme nějaké minimální standardy, jak musí vypadat profil lékaře. Nikdy třeba nedáme profil bez obrázku, musí tam být popis atd.

Píšou u vás lidi i recenze na lékaře?

Píšou, ale zatím je neukazujeme, protože to ztíží sales. Ale lidé chtějí vědět, který lékař je dobrý, a který ne. Takže to řešíme jako třeba na Linkedinu, kde lidé hodnotí úroveň schopností. Vyznačím třeba, že Honza je dobrý v natáčení videa a copywritingu, ale když něco neumíš, tak se to tam nepíše. Je to vlastně jen pozitivní. Ovšem jako hodnoticí systém to pořád funguje. Pokud tam lékař nebude mít nic, nemusí to sice nic znamenat, ale raději si vybereš toho, kdo má nějaké pozitivní hodnocení. Podle heatmapy vidíme, že si klienti lékaře rádi vybírají podle fotky. Zkrátka jsme lidé a díváme se na to, komu svěříme svoje zdraví.

Co je nejtěžší při rozjíždění eHealth startupu? Sehnat kapitál, oslovit doktory, systém propojení, nebo práce s klienty?

Nikdo to tu dosud nedokázal udělat. Asi tucet firem se o něco podobného pokoušel. Nefungovalo to, protože to nebyl Creative Dock model. Všichni totiž začali stavět, ale lékaři jim nevěřili. Nevěřili, že budou mít peníze a že to dotáhnou. Protože všichni to stavěli jako klasický startup. To znamená: Mám super nápad, jdu to stavět, mezitím sháním prachy a nikdy to nedám dohromady. Takže nejtěžší bylo na začátku získat ty lékaře „on board“. My jsme jim řekli: Jsme Creative Dock, fungujeme tak, že máme budget, jdeme na to systematicky a máme plán. A už dopředu jsme do budgetu zakalkulovali i to, že má každý jiné API a my to musíme vyřešit.

I ty velké kliniky mají špatné IT?

Většinou to není žádná sláva. Věděli jsme, že to bude špatné, ale nevěděli jsme, že až tak. Takže my nemáme jedno APIčko, ale každému klientovi jsme ho přizpůsobili podle jeho možností. Postupně, jak už získáváme jméno, máme traffic a velké kliniky, pracujeme na tom, aby už používaly naše API a abychom dělali co nejméně úprav. Ale bez modelu Creative Docku by nám to nefungovalo. Sice bychom udělali API na míru pro těch 10 největších klinik, ale oni by řekli: OK, takových startupů už tu byla řada. A už by ani neinvestovali do toho, aby se s námi snažili propojit. Naštěstí věděli, že máme plán, budget a za sebou dalších 60 projektů, které už jsme udělali. Tohle je segment, který by bez našeho modelu nefungoval.

Zoltan Kaprinay, Creative Dock Hungary, CEO Dokio

Kdo je Zoltan Kaprinay

20 let staví firmy. Je Maďar zo Slovenska. Prvních 21 let svého života žil na Slovensku a dalších 21 v Budapešti. Letos si multinárodnost ještě povýšil, takže žije na slovensko-maďarské hranici a má to kousek do Budapešti, Bratislavy i do Vídně.

Je to bývalý novinář, psal o inovacích. Do Maďarska se dostal tak, že mu jednoho dne zavolal CEO T-Mobile, který četl jeho články, a řekl, že ho chce do firmy. Po pěti letech odešel a jako CEO vybudoval největší kulturní místo v Budapešti, loď A38 kotvící na Dunaji. Lonely Planet ji vyhlásili nejlepším klubem na světě. Pak už měl jako konzultant se svojí vlastní firmou na starosti new business Ringieru pro celý region. V roce 1999 spoluzakládal news portál Index.hu, což je dodnes nejčtenější zpravodajský portál v Maďarsku.

V roce 2010 s kamarádem postavil Bonusz Brigád, což je něco jako Groupon. Bylo to ve stejné době, kdy Martin Korman a Tomáš Čupr stavěli český Slevomat. Právě oni pak koupili i 10 % Zoltanovy firmy. V roce 2017 chtěl zakládat úplně stejnou firmu, jakou právě rozjížděl Creative Dock. Spojili tedy síly a společně s Martinem Pejšou založili Creative Dock Hungary. Jako první i pro veřejnost viditelný projekt vzniklo Dokio.hu a od té doby spousta dalších.

Unlisted

--

--

--

Our ideas, lessons learned, and know-how from our territories which run from fintech, insurtech, e-health to e-commerce and more. https://www.creativedock.com/

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Venture Builder Creative Dock

Venture Builder Creative Dock

Our ideas, lessons learned, and know-how from our territories which run from fintech, insurtech, e-health to e-commerce and more. https://www.creativedock.com/