Jak vyrobit opravdu velké NFT. Bez kódování a zdarma

Na naší show Creative Talks, kde jsme přemýšleli o budoucnosti konceptu metaversa a technologií W3, ekonom Tomáš Sedláček prohlásil: „Bylo by zajímavé celý tento pořad vložit do NFT a za 30 let se na něj podívat.“ Tak jsme ho poslechli. Jak ale tokenizovat takhle velký soubor? Návod krok za krokem pro dummies od dummies.

Text: Jan Strmiska

Cíl mise:

Vzal jsem tohle svoje velké video, dostupné na YouTube. V kodeku H.264 má přes 80 GB. A chci z něj udělat NFT.

A níže je screenshot ukazující náš cíl: proklikněte se na zápis uložený na OpenSea, kde je soubor nezaměnitelně otokenizovaný a jeho podoba zamčená 'na věky věků'. Samozřejmě s hodně velkými uvozovkami :-).

Tohle je to, co na konci chceme.

Jak to udělat?

Dnes vám NFTčko nějakého pošahaného gifu vyrobí automatizovaně a na několik kliků každé NFT tržiště. Jde ale o malé soubory. Když si chcete uložit celovečerní film (v našem případě má záznam ve 4K a 50 fps velikost 82 GB), do blockchainu se tak velká data neukládají. Tady jsou typické limity služeb. Námi použité OpenSea nabízí prý 100 MB, ale ve skutečnosti byl limit 20 MB. Takže tudy cesta nevede.

Zdroj: size-charts.com
Zdroj: size-charts.com

Jak funguje decentralizované úložiště IPFS

Musíte to tedy udělat tak, že ta velká data nahrajete na nějaké úložiště a tokenizujete jen jejich metadata. Respektive jako v našem případě vytvoříte náhled souboru. My udělali barevně bláznivý teaser v délce jedné minuty, zkomprimovaný tak, aby se vešel do velikosti 20 MB. Stačí vám ale třeba jen cover nebo nějaká mrňavá věc — prostě to, jak vypadají všechny NFT. Na to pak odkazujete ze svého NFT, kde jsou zamčená metadata. Tím dosáhnete toho, že vaše smlouva, což je samotné NFT, dokládá, že někde na síti je uložen soubor.

A teď přichází role IPFS. Teoreticky totiž můžete odkázat na jakýkoli klasický cloud, třeba AWS, ale tam by potom nebyla záruka, že soubor někdo nezmění. Decentralizovaný protokol funguje jinak. Pokud do něj nahrajete soubor, získáte jedinečné identifikační číslo CID. A vaše data už pak nikdo nemůže přepsat. Ještě přesněji je IPFS internetový peer-to-peer protokol sloužící k přímé distribuci dat bez použití serverů.

Který blockchain vybrat?

Držme se jednoduchosti a ceny. A co tedy vybrat? Nejdříve byla velká sláva Etherea (postaveném na mechanizmu PoW), na kterém ta celá módní vlna vznikla. Jenže klasické Ethereum verze 1.0 má problém s cenou. Cena za transakci, takzvaný gas, je obrovská. Proto je v současné době na vrcholu popularity Solana, se svým vlastním tržištěm SolSea. Transakce má podle svých slov 60× levnější. A říká se o ní, že je zabijákem Etherea.

Takže pokud chcete prodávat své produkty, asi je to řešení. Tady je návod, jak na vytvoření NFT na SolSea. My ale chtěli nestandardní věc: přiřadit CID kód k transakci. A vyřešit to bez kódování se nám nepodařilo.

Pokud vás to zajímá, Solana používá úložiště Metaplex a ražba NFT (takzvaný mint) se provádí s pomocí Candy Machine. Odkazy najdete tady. Pokud ale nejste programátoři, je to šílená věc. Tady je dokonce návod „pro blbce“, jak uložit své věci do Metaplexu Solany prostřednictvím IPFS. Musíte nainstalovat několik programů a nabouchat to tam v terminálu. Rozhodně si blbce představujeme jinak.

Pro IT lidi asi primitivní, pro ostatní nepoužitelné. :-)

Takže zpátky do OpenSea

Naštěstí i OpenSea se modernizuje a vy dnes můžete při mintu zvolit, že použijete blockchain nikoli Etherea, ale indického Polygonu. Jiný technologický princip, ale pokud nelpíte na PoW, je ražba zdarma.

Jak to ale udělat bez kódování?

Naštěstí existuje služba Pinata, kde svá data jednoduše nahrajete přes jednoduché drag and drop rozhraní. Verze zdarma je na 1 GB. Více dat už platíte a je to vzorová ukázka toho, že v prostředí W3 zatím všechno něco stojí. Podobně jako jeden ze speakerů v našem videu, Tomáš Sedláček, jsme skeptičtí, jak to bude s byznysovým modelem webu 3. generace. V dnešním W2 je to vyřešeno geniálně.

Pokud se tedy vaše data vejdou do 1 GB a jde vám jen o princip, není problém. Jenže bohužel používáte sdílenou bránu služby Pinata, která je v podstatě nepoužitelná. Když si chcete třeba přehrát naše video, nemáte skoro šanci. Decentralizace něco stojí. Pokud chcete rychlost a data, počítejte s 20 USD/měsíčně. Nebo 0,15 USD za 1 GB. Ale navždy. Když přestane platit to, že máte metadata v „nezničitelném“ blockchainu, je vám to na nic. Něco jako když se o smlouvách říkalo, že je to jen cár papíru.

A jak na to krok za krokem

1/ Vytvořte věc, kterou chcete tokenizovat. Třeba video.

2/ Založte si účet v kryptopeněžence. My použili Metamask. Je to zdarma.

3/ Založte si účet v Pinata. Zdarma. Ale pokud si připlatíte, máte větší kapacitu a rychlost zobrazování a můžete použít službu submarine, kdy vaše data zůstanou skryta před ostatními uživateli sítě.

4/ Přes Pinatu nahrajete soubor, jde to rychle. A systém vám vygeneruje identifikační číslo CID, které si uložíte.

Kliknete na ikonu oka, přes něj se otevře odkaz na webu a jeho html si zkopírujete do schránky.

5/ Přihlásíte se do OpenSea pomocí vaší peněženky Metamask.

6/ Teď je to zásadní: jako blockchain zvolte ne Ethereum, ale Polygon!

7/ Nahrajete soubor s náhledem vaší věci. A jako link uvedete webovou adresu vaší hlavní věci z Pinaty. Někdy bývá problém s nahráváním dat i náhledu, ale prostě to zkuste víckrát.

Když nahráváte video anefunguje to, tak ho přeuložte (zkuste free nástroj Shutter Encoder).

8/ A když všechno proběhne, čeká vás druhá důležitá věc, nezapomeňte soubor zamknout, tlačítko: Freeze metadata. Teprve potom vznikne neměnný zápis v blockchainu a dává to smysl.

Tohle je zásadní krok, ale můžete ho udělat, až když je soubor nahrán v systému.

9/ A je hotovo, pro tenhle zápis jste to dělali. Blahopřejeme.

--

--

Creative Dock Corporate Venture Builder
Creative Dock Corporate Venture Builder

Written by Creative Dock Corporate Venture Builder

We create new ventures by building & scaling them on top of big companies' existing assets. With the aim to increase the value of clients. Creativedock.com