Appka supermarketu Albert motivuje už milion lidí, aby žili zdravěji

Tým Můj Albert z Creative Dock Praha

Text & foto: Jan Strmiska

Každý desátý člověk v České republice má staženou aplikaci Můj Albert. Víc než 1 milion stažení během půl roku po launchi. Vidět v reálném čase, jak se vaše práce a konstantní vylepšování dostávají ke statisícům lidí, to je radost každého tvůrce. Zeptali jsme se členů týmu, v čem spočívá jejich největší síla a IT magie.

Jsme prostě přátelé

Pavel Suchánek (Product Lead)

Ty jsi založil třeba Restu.cz. Jak se liší tvoje předchozí projekty od Alberta?

Rozdíl byl v tom, že v Restu jsme měli vývojáře v Jablonci a potom v Liberci. Takže jsem s těmi lidmi nebyl denně. A tady tu možnost mám a hraje to velkou roli. Na vztahu s lidmi je to potom fakt znát.

Digitálno se propojuje s analogovým světem. Přesně jako projekt Můj Albert v Creative Docku. V červeném triku Pavel Suchánek.
Digitálno se propojuje s analogovým světem. Přesně jako projekt Můj Albert v Creative Docku. V červeném triku Pavel Suchánek.

Jak to, že máte momentálně možná nejlepší tým v Creative Docku?

To nesmí slyšet Marek Krejza, CTO celé grupy (smích). Ale myslím si, že to bude právě proto, že spolu rádi trávíme čas i mimo pracovní dobu, a tak je společná práce v týmu v office příjemná a motivující.

Je to tebou, nebo třeba klientem?

Jenom mnou to určitě není. Asi tomu přispívám, ale lidi tady byli rádi, ještě než jsem přišel. Je to tím, že historicky se spousta věcí udělala správně. Včetně toho, že jsme klienta přesvědčili o tom, že nám jde opravdu o dobro věci. Že chceme, aby ta appka fungovala, a že i když občas něco zlobí, děláme všechno pro to, abychom to hned spravili. A díky tomu zase zpětně máme důvěru klienta a daleko líp se nám pracuje. Potřebuješ i trochu štěstí, kdy si lidé sednou. Děláme zároveň spoustu aktivit i mimo práci. Jdeme na pivo, na čundr, jedeme na offsite a jsme prostě přátelé.

Inovujeme sami a máme na to nástroje

Jan Bertl (Project Manager)

Jak vypadal projekt na začátku?

V počátečních fázích se s klientem řešilo to, jak má vůbec ta propozice vypadat. Reagovali jsme na opravdové potřeby zákazníků a ne jen na to, jak fungují podobné aplikace od konkurence. To probíhalo v rámci našeho inovačního týmu třeba rok předtím, než jsem do toho projektu vůbec nastoupil. Creative Dock má vlastní metodiku: zjištění propozice, design a testing. Primární pro nás byl vzít opravdové potřeby opravdových lidí. Ale vždycky do toho pak vstupuje ještě i ta potřeba klienta. Protože ten má často jiné zájmy než koncoví uživatelé. (smích) Naše role jako Creative Docku byla od začátku důležitá v tom, že jsme byli zárukou toho, že se myslí právě na koncové uživatele.

Jan Bertl a jeho byznys klan z Creative Docku
Honza Bertl a jeho byznys klan.

A dodnes fungujete tak, že to hlavní jsou především potřeby zákazníků?

Stále věříme tomu, že si držíme roli toho konzultanta pro inovaci. Společně s produkťáky na straně klienta dáváme dohromady myšlenky, jak tu věc posouvat. Takže nejsme jen fabrika na kód, ale jsme dost často driver toho, kam se produkt bude posouvat. Jaké budou nové featury, jak to bude vypadat, jak budou fungovat integrace jiné aplikace v rámci albertího ekosystému.

IT vtip ze Slacku
Ze života frontend vývojáře aneb Moc oprav za moc krátkou dobu.

Takže to není jen tak obyčejná appka?

Je to hrozně zajímavé, protože nepracujeme jen na samostatné aplikaci, ale je tam napojení na klíčové systémy Alberta a datové zdroje, se kterými pracujeme. Teď třeba připravujeme integraci aplikace Albert Scan, která je dosud samostatná, ale my ji začleníme do té naší a tím jí umožníme distribuci k obrovskému množství uživatelů. Ten synergický efekt je úžasný. Albertu tím pomůžeme tu funkcionalitu vyrolovat skokově ke statisícům aktivních uživatelů.

Když k vám nastoupím a budu mít nějaké nápady, mohu je realizovat?

Ano, jsme v tom opravdu otevření. Na pravidelné bázi máme review a něco jako workshopy o budoucích funkcionalitách. To je naše interní aktivita, kterou ale prezentujeme klientovi a společně se snažíme vymyslet věci, jak to posunout.

Holky v IT. Girls at AT.
Gender warning: Kluci u nás programují stejně dobře jako holky.

Trend je slučovat informace

Adam Hanka (Data Scientist)

Jak moc se dnes vyplatí personalizace? Protože big data jsou přece extrémně náročná na know-how a možná i na technologie?

Technologicky to není zas tak složité, spíš je složité pochopit ten use case — co přesně se chce pro klienta personalizovat. A personalizace se výrazně liší podle toho, jaké produkty ten klient prodává.

Nejdřív to stavíte jako nepersonalizovanou appku?

Produkt nejdříve vyvíjíme v základní formě, stejné pro všechny uživatele, a pak tam personalizaci postupně přidáváme. Nejdřív vyvineš aplikaci a začneš sbírat data, jak se uživatelé chovají. No a potom na základě toho, kdo a jak tu aplikaci používá, si teprve dokážeš sekundárně vyvíjet personalizaci.

Na lodi vládne dobrá nalada. Data Scientist Adam Hanka.
Na lodi vládne dobrá nálada. Data scientist Adam Hanka.

Ale třeba na internetu jsou přece personalizované reklamy otravné.

Jen když se to dělá špatně. Nejblbější, co se ti může stát v personalizovaných reklamách na internetu, je to, že si něco koupíš a pak na to ještě půl roku vidíš reklamy. A to je přece úplně zbytečný. Chceš přece predikovat to, co si zákazník bude chtít koupit. Ale ne jen na základě toho, že navštívil nějaký web.

Jaký je teď největší customizační trend?

Trend je propojovat produkty s nějakou jinou informací, která tomu zákazníkovi přidá určitou hodnotu navíc. Když vím, že si zákazník kupuje rajčata a bazalku, tak mu zkusit nabídnout, jestli si k tomu nechce koupit i špagety a parmezán. A ještě mu k tomu dát recept, jak si doma udělat dobrý špagety. Trend je slučovat informace.

Myslím, že Albert teď v digitalizaci na trhu nemá konkurenci

Annika Skalická (Marketing Director)

Jaké to je, když pracujete s klientem, který nikdy nedělal jako main core digital?

Jsou tam dvě úskalí. Albert jako takový je velká firma, korporát, a mají nějaké procesy. A k tomu, aby se něco rozhodlo, potřebují určitý čas.

Pro to, aby to urychlili, si přece najímají Creative Dock?

To ano. (smích)

Annika Skalická. Život jako divadlo
Annika Skalická, ve svém alter egu povoláním herečka.

Od začátku chtěl klient appkou jen nahradit papírové kartičky, nebo šlo o komplexnější přerod?

Se spuštěním aplikace Můj Albert chtěli úplně změnit svůj byznys a přesunout se do další úrovně. Včetně toho, že současně řeší bezobalový byznys, cirkulární přístup a chtějí mít všechno digitální tak, aby to bylo pro zákazníky příjemné. Samozřejmě tím zároveň přichází o část analogových uživatelů, kteří nemají chytré telefony. Albert dokonce ani nikdy neměl klasické fyzické věrnostní karty. Šli rovnou na digitální kartičku a vykopli ven aplikaci.

Jak moc může být digitální firma, která má kamenné obchody a nemá e-shop?

Jako supermarket se potřebují zbavit všeho toho zbytečného tiskového balastu okolo. Všechny supermarkety používají letáky, všude jsou samé papírové. Albert má letáky už jen digitálně a i magazín by měl být do budoucna jen digitální. Celý leták je už teď výrobek po výrobku vložený v aplikaci. Ta funguje vlastně jako jeden velký leták, jen inteligentněji nabízený. Takže všechny ty nesmysly jako účtenky, plastová kartička a letáky, to všechno hodili do jedné appky. To samé teď čeká Albert Scan, což je další usnadnění nakupování.

Máš pocit, že se Albert za poslední roky změnil?

Předtím než jsem s ním tady přišla do kontaktu, měla jsem Albert za takový dost nehezký a nemoderní obchod, kde nebylo nic, co by mě zajímalo. A v momentě, kdy začali víc uvažovat nad tím, jaké potraviny jsou v jejich prodejnách — a zároveň za normální peníze –, tehdy mám pocit, že se skutečně posunuli. Nehledě na to, že to teď navíc pojedou bez obalu.

A přijde mi, že appka se stává středobodem jejich byznysu. Samozřejmě, že si vždy zachovají nějakou brandovou hloubku typu televize, socky, in-store kampaně a podobně, ale Albert v tom prostě dost pokročil a dost do toho šlape a ještě šlapat bude. A nemyslím si, že v digitalizaci má na trhu aktuálně konkurenci.

Každý den zkouším něco úplně nového

Petr Soulek (DevOps)

Jak moc ovlivňuješ výběr technologií, které používáte při chodu aplikace?

Nějaká kostra byla daná od začátku, měli jsme to stavět v Azure. Nicméně výběr Kubernetes a jejich orchestrátoru a celý infrastructure stack byl na mně, ale vlastně těžko říct — a to je to, co se mi tady na tom líbí –, občas přijdou kluci, že by chtěli na něco nějaký tool, tak ho vyzkoušíme. Občas si chci něco vyzkoušet já. Nechci ani počítat mandaye strávený nad slepýma uličkama. (smích)

Petr Soulek je specialista na migranty z Azure.Petr Soulek, Creative Dock leží v práci
Petr Soulek je specialista na migraci. Tu z Azure.

Při takhle rychlém nárůstu downloadů, co to znamená pro aplikaci a pro tebe?

Po prvních sto tisících jsem si uvědomil, na čem vlastně dělám a že je to pro DevOpsáka nebo System Engineera, nebo co tady vlastně dělám, jeden z těch „topíčků“. Do té doby to pro mě byla „meh aplikace pro Albert“. Teď, když několik milisekund výpadku má dopad na tisíce uživatelů, je to docela cool, ne?

Jak probíhala migrace z Creative Docku do Albertu?

Hladce. (smích)

Je to běžná věc u podobných projektů, že se migruje ke klientovi?

U nás v Creative Docku je to relativně časté, jinde asi méně. Původně jsme ten projekt měli hostovat jen my. Nicméně na základě požadavků od klienta to mělo být časem hostované v Azure, takže už to samo zavánělo tím, že se jednou migrovat bude a převezmou si ho pod sebe, respektive pod svůj cloud na Microsoftu.

A ten přechod tedy probíhal hladce?

Jde spíš o přípravu na něj. Když se řekne migrace samotná, představím si tu noc, co jsme u toho seděli, pili pivo a měli nachystáno strašně moc jídla. Dokonce Adam z frontendu nám až do rána hrál svůj live set a byl u toho taky, i když nemusel! Ale ve skutečnosti za tím byla skoro roční příprava, kdy jsme to my stavěli u nich a naráželi jsme samozřejmě na překážky. Věci, které nám u nás v Azure trvaly 10 minut, u nich vyžadovaly dva mandaye pěti lidí. Zároveň nějaká schválení, designy a od všeho hezké obrázky. (smích) Takže ta příprava na migraci samotnou znamenala postavit to vlastně celé znova a navíc trochu jinak, u nich. A pak se ještě naráželo na problémy vznikající jakousi černou magií. Něco, co u nás fungovalo, u nich nefungovalo (smích), takže celé to trvalo v podstatě tři čtvrtě roku.

Analog helpdesk by Albert team Creative Dock. Prostě si tam zajdeš :-).
Analogová helpdesk „albertího“ týmu Creative Docku. Prostě si tam zajdeš. :-)

Už deset milisekund má obrovský dopad

David Novák (Frontend & Backend Developer)

Jaké trendy z pohledu vývojáře sledujete v Albertu?

Co se týká backendu, když ten projekt začínal, rozhodli jsme se ho stavět v Kotlinu. V té době (mínus dva roky) se takové věci běžně programovaly v Javě. Takže dělat to v Kotlinu byl technologicky trošku risk. Mnohem jednodušší by bylo psát v Javě, s tím, že by se muselo skousnout to, že je ten jazyk kostrbatější. Teď zpětně bych řekl, že jsme udělali dobře, když jsme vybrali Kotlin.

Můžeš mi podrobněji popsat, co používáte?

Je to taková klasika. Postgres, Redis, Kafka a tak podobně. Všechny servisy máme ve Spring Bootu, s databází pracujeme přes Hibernate. Bylo by super všechno mít 100% reaktivní, ale v době, kdy se projekt začal psát, ještě nebyl reaktivní Hibernate. Úplně ideální by bylo mít všechno v coroutinách, a já si myslím, že se tam jednou dostaneme. Pomaličku to zlepšujeme. Je to vlastně super, protože je v appce spousta prostoru pro vylepšení. Když třeba zrychlíš důležitý request jenom o 10 milisekund, strašně se to projeví.

A co se týká frontendu?

To je samozřejmě React Native v TypeScriptu. To už i v té době na začátku byly už docela prošláplý technologie. Takže máme Redux na state management, Sagu na side effects a design systém si kódujeme sami. Nemáme žádnou design knihovnu jako třeba MaterialUI nebo Ant Design.

Jsou to tady v Creative Docku něčím specifické technologie?

Projekty, které používají podobné technologie jako my, jsou tu časté. Backendy se většinou píšou v Kotlinu — je tu i jeden v Nodu a já si myslím, že pro nějaké jednodušší appky to je lepší volba — a frontend v React Native. Ale myslím, že tu máme i projekt ve Flutteru.

Tomu říkáme cool IT tým.

Když k vám přijdu a nebudu umět nějakou technologii, jak to řešíte?

Máme lidi, kteří to znají, sednou si s tebou a ukážou ti, jak to funguje. Takže člověk, který umí třeba jen Kotlin (nebo Javu, JavaScript, Python, …), ale chce se učit, se na každém projektu dokáže uplatnit. I šikovný junior má u nás šanci.

Hlavní je kombinovat práci a legraci.

Co bereš jako nejvíc fascinující část svojí práce?

To, že můžeš zlepšit appku, kterou teď používá milion lidí. Má to obrovský potenciál. Jak jsem říkal, i malá vylepšení mají obrovský dopad.

A klient se na vás jako na techniky dívá jak?

Klient určitě není takový, aby muselo být za každou cenu po jeho. I když jsou to byznysáci. (smích) Stačí mít dobrý argumenty a všechno správně vysvětlit. To je hlavně challenge pro CTO. A myslím, že z hlediska byznysu jsou Honza a Pavel (Product Lead a Project Manager) fakt hrozně dobří. Jsou to lidi, o které se můžeme opřít. Když bude dělat třeba nějaký technický návrh, jsou to lidi, kteří tuší, o co jde, a klientovi vysvětlí, co je potřeba.

Unlisted

--

--

--

Our ideas, lessons learned, and know-how from our territories which run from fintech, insurtech, e-health to e-commerce and more. https://www.creativedock.com/

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Venture Builder Creative Dock

Venture Builder Creative Dock

Our ideas, lessons learned, and know-how from our territories which run from fintech, insurtech, e-health to e-commerce and more. https://www.creativedock.com/