7 pravidel, jak nesklouznout ke greenwashingu

Tento článek není proti ekologii. Naopak. Jenže zakrývání problémů tím, že se přetřou nazeleno, ničemu nepomůže.

--

Text: Jan Strmiska

Jestli si chcete greenwashingem vylepšit PR, je to vaše cesta. Časem se vám to ale vrátí. Dlouhodobě totiž smysluplné ekologické aktivity vždycky zvítězí nad lží a nenávistí. Tedy — nad prázdnými gesty pro média nebo zákazníky.

Hranice mezi vyprázdněným „myslíme to upřímně“ a něčím opravdu smysluplným je velmi tenká. Máme pro vás několik pravidel, která by vám mohla pomoct zabránit vyhánění čerta ďáblem. Propadnutí environmentálnímu žalu vašemu podnikání ani planetě nijak nepomůže.

1/ Má vaše firma rozumnou koncepci?

Předně by vaše zelená politika měla reflektovat to, co vaše firma opravdu dělá, její core byznys. Jestli jste se jen tak bezmyšlenkovitě zavázali, že koupíte na recepci další kytky, managementu elektroauta a zákazníkům vysadíte stromy, jen slepě následujete dav. Smysl se nerodí z nesmyslu.

Třeba to obligátní sázení stromů. Evropa nepotřebuje víc stromů v plantážích (je jich tu víc než kdy jindy), ale potřebuje keře a malá políčka. Nákup křoví ale ve výroční zprávě nepůsobí moc impozantně, že? Nenašel by se alespoň kompromis?

Při hledání skutečně účinných opatření můžete použít třeba jednoduchou techniku 5x proč. Spočívá v opakovaném ptaní se proč — Proč máme vysokou spotřebu vody? Protože nám kape kohoutek. Proč nám kape kohoutek? Protože jsem ho nevyměnil. Když budete takto pokračovat dál, možná přijdete na skutečný kořen problému a následně i na vhodné řešení.

2/ Nejsou vaše manifesty příliš dlouhé?

Nejsou náhodou vaše slova delší než činy? Nestačí citát nebo motto ve stylu „Don’t Be Evil“?

Riziko, že zůstane jen u řečnění a u prezentací se spoustou zelených ikon a slov jako ambice, je větší než velké. Slovy klasika: snažit se, znamená nedělat nic. Foto: Shutterstock.

3/ Co to přesně má dělat?

Co přesně vlastně vaše iniciativy přinesly nebo mají přinést? Buďte féroví a sepište si cíle. Konkrétní cíle, a ne obvyklé bezobsažné výroky typu „chceme dosáhnout změny v uvažování lidí“.

4/ Má to opravdu smysl?

Budou mít vaše zelené kroky opravdu pozitivní efekt? Zkuste si co nejrealističtěji uvědomit, nejen plusy, ale také MÍNUSY svých akcí. Je opravdu ekologické koupit nové elektromobily a vytvořit nový odpad, nebo raději o rok prodloužit životnost naftové flotily a snížit ujeté počty kilometrů? I to můžete pomocí šikovného PR náležitě prodat.

5/ Zakazujete nebo motivujete?

Používáte pozitivní nebo negativní motivaci? Pro motivaci lidí není nic horšího než přikazovat, omezovat a zakazovat. Když třeba vyhlásíte, že lidé jezdící do práce autem budou mít o týden kratší dovolenou, většinu tím spíše naštvete. A přitom to můžete obrátit a oslovit zaměstnance pozitivně: kdo bude jezdit do práce na kole, dostane týden dovolené navíc (a navíc bude zdravější a produktivnější). Win-win.

Jinými slovy, používáte hard power, nebo soft power? Zkuste být kreativní a milí, vyplatí se to.

6/ Bylo to k něčemu?

Hlídáte si zpětnou vazbu? Pokud zavedete nějaká opatření, měli byste také myslet na jejich kontrolu a vyhodnocování. Své bohulibé zelené kroky proto pravidelně revidujte a nebojte se je případně rušit. Je váš eko manifest nezáživný a dlouhý, takže ho nikdo ze zaměstnanců za rok nepřečetl? Seškrtejte ho, anebo se na něj klidně vykašlete. Když něco nefunguje, změňte postup nebo to rovnou nemilosrdně opusťte.

7/ Nehoníte příliš zajíců najednou?

Tenhle bod hodně souvisí s předchozím. Pokud máte v hledáčku víc cílů, než dokáže kdykoli vyjmenovat nejhloupější zaměstnanec, nemá to smysl. Stanovte si priority a na ty se soustřeďte. Ani velké firmy s tisícovkami zaměstnanců nepotřebují víc než 3 cíle. A to jsme zase u manifestu.

P. S. Tenhle článek vyznívá docela přísně, ale nebojte, v Creative Docku se to taky všechno teprve učíme. Museli jsme se poprat třeba zrovna s posledním bodem, tím honěním zajíců, a došli jsme k tomu, že místo tří cílů potřebujeme jeden. Zato pořádný. A také, že musíme mít jednoho člověka, který bude mít naše zelené aktivity na starosti, jinak by se rozmělnily. Tak držíme palce a budeme se s vámi dělit o svoje ekologické snahy, výzvy i výhry.

--

--

Creative Dock Corporate Venture Builder

We create new ventures by building & scaling them on top of big companies' existing assets. With the aim to increase the value of clients. Creativedock.com