5 kritických míst, kde může selhat digitalizace firmy
Přistupujete správně k digitální transformaci? 5 tipů na co si dát pozor.
--
Text: Jan Strmiska
Podle průzkumu společnosti BCG neskutečných 70 % projektů digitální transformace nedosahuje svých cílů. Očekávání jsou totiž vysoká a mediální masáž ještě větší. Přitom nestačí překlopit váš byznys do digitálu a pokračovat stále stejně. Kde jsou nášlapné miny?
Digitalizace není digitalizování
V angličtině jsou pro to dokonce dva různé pojmy. Digitizace (digitization) a digitalizace (digitalization). A rozdíl není jen zajímavost pro grammar nazzi, ale jde o pochopení samotného hlubokého principu digitalizace. Společnosti často mezi těmito pojmy nerozlišují.
- Digitizace je převod stávajících procesů do digitální formy.
- Digitalizace je plné využití technologií, kterými tím transformujete vaší organizaci do často nové podoby.
Klasický případ je takzvaná gig economy (zakázková ekonomika). To je část sdílené ekonomiky postavené na sdílení lidské práce. Tento způsob zaměstnávání lidí například využívají všechny ty UBERY a zásilkové služby. Digitalizace v tomto případě naprosto mění trh s pracovní sílou. Je to pružné, rychlé, nezávislé a zároveň bez jakýchkoli sociálních výhod pro zaměstnance. Ať už je to šílené nebo skvělé, byznys to posouvá na novou úroveň díky digitálním technologiím.
UBER není jen online seznam taxikářů.
Takže znovu, pokud chcete výhody digitalizace, nestačí jen přepsat do SQL váš seznam dodavatelů. Musíte teď přemýšlet úplně jinak.
A pokud je to na vás příliš velký ideový skok, inspirujte se projekty inovačních profesionálů jako je Creative Dock, který právě těží ze skutečné hloubkové digitalizace. Protože jaká je jiná varianta? Trh převezmou globální platformy a vy se stanete řadovým bezejmenným dodavatelem gig economy bez vlastní identity a především i zisku.
Nestavíte jen digitální skořápku?
Zajímavé je srovnání Forbesu, kde srovnává růsty jednotlivých typů firem. Velká bigtechová čtyřka (Apple, Amazon, FB a Alphabet) rostla v řádech 200 až 400 procent. Firmy agresivně se digitalizující, jako výrobce zemědělských strojů John Deere, je na tom podobně. Oproti tomu konzervativně řízené korporace jako IBM je na — 3%, GE dokonce klesla o polovinu. Velikost firmy je tedy v gig economy zásadní, ale nikoli jedinou podmínkou růstu.
Využívat výhod digitalizace přitom mohou i malí
Jeden z P2P projektů Creative Docku je služba Nafirmy. Jako živnostník nebo malý podnikatel si jejím prostřednictvím půjčujete peníze přímo od lidí a nepotřebujete úvěr od banky. Digitální prostředí totiž zplošťuje struktury. Propojuje přímo koncové subjekty (právě pomocí platforem) s nižšími náklady než kdykoli dříve.
Konkrétně projekt Nafirmy původně vznikl jako Firmy sobě. Sdružením pohledávek malých a středních firem (SME) v době korona krize se tak měla zlepšit vyjednávací pozice pro dialog s paralyzovanou vládou. Nástupnický projekt Nafirmy pro analýzy rizika využívá alternativní scoring a je postavený na prvcích strojového učení a technologiích, které v Creative Docku vyvinuli už před lety při stavbě jiné P2P služby, Zonky. Ta zase původně vlastně vznikala jako test velkého investora na malém evropském trhu pro čínskou expanzi.
Takže pokud jste velká firma a máte prostředky, budujte úplně nové služby jako je Nafirmy nebo Zonky. Pokud jste malý živnostník, zatím to mění ještě tak daleko aby jste si mohli v garáži vyklikat aplikaci využívající strojové učení pro vlastní autoservis, ale zase můžete využívat benefity těchto služeb pro vlastní podnikání.
Ne digitální za každou cenu
Není dobré se za každou cenu držet digitální mantry. I v tak technologické firmě jako je Creative Dock pokud vzniká nový projekt, vždy se zamýšlí nad tím, jestli se ta konkrétní věc vyplatí digitalizovat. Zvlášť v počátečních fázích se většina funkcí pro MVP verzi dělá nejdřív manuálně. Až když se zjistí, jestli to lidé opravdu chtějí, nastupují například data scientisté z týmu big data a automatizuje se postupně.
Záleží prostě na cílové skupině i konkrétním projektu. Projekt Digitální dílna, který vzniknul ve spolupráci s VISA a Komerční bankou (Société Générale) naopak výrazně využívá prvků lidské práce. Pomocí Digitální dílny si mohou i ti nejmenší živnostníci nechat vytvořit webové stránky. Vtip je ale v tom, že se používají naprosto běžné technologie. Přidaná hodnota je copyrighting, lidský designér a expertní přístup týkající se propagace na sociálních sítích a PPC. Cílová skupina nemá čas ani chuť učit se základní cloudové technologie. Přes to že je to jednoduché, raději si zaplatí (malou) částku za pohodlí. Podobně když Creative Dock v Nizozemí vytvářel svou službu reverzní hypotéky určenou pro seniory, využívaly se jen ty digitální prvky, které měly pro danou cílovou skupinu opravdu přidanou hodnotu.
Všechno nejde automatizovaně škálovat
Základní princip digitální ekonomiky je v tom, že je (až na politické výjimky) všechno dostupné z celého světa. To ale neznamená, že když dáte něco v Evropě “na web”, pohrnou se k vám hned zákazníci z Latinské Ameriky. Ne, lokalizaci si musíte odpracovat. Tady často dochází ke zklamání z velkých očekávání i u velkých firem.
Dokonce i zdánlivě virální zázrak jako TikTok musel na Západní trh modifikovat svůj byznysmodel (v Číně služba funguje jako Douyin), přizpůsobit se lokálním zákonům a zainvestovat do kampaně. “Spontánně virální” zázrak TikTiok tak byl v roce 2020 největší inzerent Snapchatu a podobně investoval i v YouTube. Majitel TikToku, společnost ByteDance patří mezi největší inzerenty na světě.
Ponaučení z toho plynoucí je v tom, že do digitalizace musíte být ochotni investovat víc, než by se na první pohled zdálo. Ale když jste dostatečně agresivní (A VYTRVALÍ), nakonec se vám to (snad :-) vrátí. Tržby z inzerce na TikToku už začínají dotahovat YouTube.
Podobně krok za krokem škálují produkty i v Creative Docku. Projekt Fairo, což je bankovní aplikace pro živnostníky a malé podnikatele, kterou CD staví pro Raiffeisen Bank International, rozjíždí nejdříve na Ukrajině, protože to je paradoxně jeden z nejkompetitivnějších a největších digitálních trhů v Evropě. Cíl byl začít křest ohněm a pak expandovat do zbytku Evropy. SingleCase, což je zase projekt automatizace cloudových služeb pro právní kanceláře, je díky podobnému postupu už nyní největší v Evropě.
Stavíte na zelené louce?
Paradoxně jednodušší situaci mají často ti nejzaostalejší. Autor článku kdysi při návštěvě Bangladéše zíral, že se místní sice brodí v bahně, ale mají 4G síť rychlostně srovnatelnou s německými standardy. Když si pak domorodci navrhnul ať mu pošle vzkaz přes SMS, místní odmítl, protože na to by si na to musel zaplatit speciální tarif. A proč, když má WhatsApp? Z bahna přeskočili do současnosti. A podobně výhodné to může být i pro podnikatele, kteří ještě příliš neinvestovali do IT.
Podle Clayton Nicholase, zakladatele amerického dodavatelského řetězce Vibronyx totiž digitální transformace často zklame kvůli vrstvení moderních a zastaralých technologií na sebe. Krásné hezké nové věci navíc staví týmy zběhlé v tom co už je, takže nechtějí změnu. Motivujte tedy nejdřív svůj tým a začněte od strategie a změnami organizačního designu. A možná bude potřeba pohled zvenku jak už jsme zmínili na začátku. iPhone s týmem Microsoftu nepostavíš.
Co bude za rok?
Digitální obři mají stále rostoucí sílu a také stále agresivnější praktiku. Google už se i ve sloganu odvrátil od výhradního konání dobra a Mark Zuckerberg je u soudu už doma. I právě zmíněný výrobce traktorů se z lovebrandu pomalu mění ve zlokorporaci, kterou její zákazníci musí obcházet hackováním vlastních výrobků, aby si vůbec opravili traktor. Skoro jako kdybychom se vraceli do 19. století. Ale právě v tom je naděje pro malé. Jestli přijde vlna aktivismu jako v ekologii, mladá generace může bojkotovat nesympatické a zlé a vznikne tím šance pro moderní lokální hráče. Zbrojte tedy na novou digitální revoluci a jděte se svou transformací do hloubky. Štěstí přeje připraveným. Dinosauři vymřou.